Karanténa

V provozu útulku jsou z hlediska zoohygieny nezbytně nutná některá opatření. Mezi ně patří i zřízení karanténního prostoru - který je mimojiné i nezbytnou součástí provozu při schvalování krajskou veterinární správou.
Karanténou projde každý nově přijatý pes a není zařazen mezi ostatní zvířata k adopci dříve, dokud nese známky nemoci, nebo než je naočkován, čímž se sníží riziko nákazy či roznášení infekce.

Karanténa má jiný charakter než izolace (více o izolaci ZDE).

Karanténa v našem projektu

Naše karanténní prostory jsou velikostně koncipovány na čtyři pevně oddělené boxy s možností rozšíření. Tři navazující a jeden samostatný oproti těmto boxům. Po konzultaci (za kterou děkujeme) s vedením a zaměstnanci Kolínského útulku jsme se rozhodli pro posuvné otevírání boxů, vyspádování podlahy doprostřed místnosti do odtokové díry, světlými obklady a v neposlední řadě litou podlahu, která bude z hlediska údržby a trvanlivosti nejlepším řešením.

Karanténa krok za krokem

I. Fáze

V první fázi prací jsme museli vybourat dva nižší dřevěné boxy, původně využívané pro chov prasat, a vnitřní kurník. Bourání bylo ztíženo faktem, že dříve se práce neflákala a vše, včetně použitého materiálu bylo bytelné. Toto vybourání a vyčištění od zbytků slepičinců trvalo jeden víkend. Něco z materiálu jsme vyčlenili pro nařezání a následné využití pro topení, jiný materiál byl, vzhledem k nevhodnosti k zatápění, spálen. Železné trámy trčící z podlahy nebyly v první fázi odstraněny.

II. Fáze

V druhé fázi byl strhán rozpadající se strop a odpad předán technickým službám. Příprava stropu pro opravu s sebou nesla i odstranění čouhajících hřebíků, vymetení pavučin a špíny z trámů.

III. Fáze

Připevnění profilů pro následné připevnění sádrokartonu na strop - až v této fázi jsme zjistili, jak je celý strop křivý a ujíždí do všech stran. Plechové profily tedy byly nasazeny tak, aby se strop dorovnal.

IV. Fáze

Oprava podlahy - ač se podlaha zdá v dobrém stavu, tak bohužel není vyhovující pro podmínky karantény. Naštěstí je v natolik přijatelném stavu, že nakonec bylo doporučeno stávající beton ponechat a na něj přidat další vrstvu pro možnost vyspádování a následné položení speciální podlahy určené pro tyto účely (podlaha do potravinářského průmyslu - netoxická, omyvatelná,...). Primárně jsme tedy museli odřezat staré železné sloupky, které ohraničovaly prostor pro prasátka. Hned jako další musel být odsekán kus betonu do hloubky cca 10 cm, aby bylo možné položit "kanálek", který bude odvádět odpadní vodu po vymytí vnitřních boxů. Celá podlaha bude vyspádována směrem ke středu místnosti, aby se nikde nedržela voda (nebo moč) a vše odtékalo tímto kanálkem pryč.

V. Fáze

Natažení kabelů pro osvětlení, vypínače a zásuvky - toto vše musí být realizováno před finálním odizolováním vatou a připevněním sádrokartonu, jelikož kabely povedou právě stropem. Kompletní renovace kabelů trvala zhruba 4 dny a nyní chybí už jen namontovat zásuvky, vypínače a osvětlení.

VI. Fáze

Odizolování stropu izolační vatou a připevnění sádrokartonu na strop, to vše na již připravené profily. Zhruba dva dny nám trvalo, než jsme takto upravili prostor karantény. Zvlášt budeme ještě připevňovat půdní schody.

VII. Fáze

Začalo se s vyzdíváním boxů pro oddělení jednotlivých karanténních boxů. Bohužel kvůli počasí a nemožnosti vytápění místa jsme museli práce přerušit a počkat až se teploty budou držet nad nulou. Nyní je již vše dozděno. Také je kompletně natažená perlinka, aby bylo možné pokračovat s obklady na zeď.

VIII. Fáze

V této fázi byla celá karanténa a všechny její boxy obloženy omyvatelnými dlaždicemi.

IX. Fáze

Byly dokončeny sádrokartonové podhledy, které nám chyběly dodělat kolem místa, kdy měly být umístěny půdní schody. Půdní schody se také podařilo zdárně připevnit a je nyní možné dostat se na půdu, aniž by přes půlku místnosti překážely dlouhé schody.

X. Fáze (probíhá)

Podařilo se nám připravit otvory pro přepustě. Chybí pouze zavírací dvířka, která budeme vyrábět na míru.

XI. Fáze (probíhá)

Každý karanténní box bude mít svůj vlastní vstup a zavírání. Jelikož máme v karanténě  atypické rozměry a speciální poadavky na otevírání (hlavně kvůli menšímu prostoru) trvá výroba zavírání o něco déle. V tuto chvíli máme nainstalované rámy s výplní a dodělávají se dvířka, otvor na misky a chybí část těchto mříží donatřít.

XII. Fáze (připravuje se)

Dokončení podlahy - epoxidová podlaha

XIII. Fáze (připravuj se)

Dokončovací práce - zásuvky, vypínače, instalace světel apod.